W jakich sytuacjach możliwe jest dobrowolne poddanie się karze
Pytanie
W jakich sytuacjach możliwe jest dobrowolne poddanie się karze?
Odpowiedź
Warunki skorzystania z instytucji dobrowolnego poddania się karze są uregulowane w art. 387 kodeksu postępowania karnego.
Przede wszystkim konieczne jest złożenie wniosku przez oskarżonego o wydanie wyroku skazującego, o treści przez niego zaproponowanej dotyczącej kary lub innych środków karnych.
Co ważne oskarżony może złożyć wniosek o dobrowolne poddanie się karze gdy przestępstwo jemu zarzucane zagrożone jest karą nieprzekraczającą 15 lat pozbawienia wolności, a także istotny jest czas, bowiem można to uczynić do chwili zakończenia pierwszego przesłuchania wszystkich oskarżonych na rozprawie głównej.
O tym czy wniosek zostanie uwzględniony decyduje sąd. Sąd może uwzględnić wniosek, gdy okoliczności popełnienia przestępstwa i wina nie budzą wątpliwości, a cele postępowania zostaną osiągnięte mimo nieprzeprowadzenia rozprawy w całości.
Uwzględnienie wniosku jest możliwe jedynie wówczas, gdy nie sprzeciwia się temu prokurator, a także pokrzywdzony należycie powiadomiony o terminie rozprawy oraz pouczony o możliwości zgłoszenia przez oskarżonego takiego wniosku.
Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat skontaktuj się bezpośrednio z prawnikiem lub skorzystaj z formularza.